E-MAIL: informacja.ksiegowy@gazeta.pl

System księgowości firmy

Prowadzenie działalności gospodarczej to bardzo złożony proces, jednym z jego elementów jest opracowanie polityki rachunkowości i prowadzenie księgowości. Przedsiębiorcy, którym pozostawiono wybór mogą zdecydować się na pełną lub uproszczoną księgowość.

Co to jest pełna księgowość? 
System ten inaczej określany jest jako księgi rachunkowe lub handlowe i prowadzony jest przez duże podmioty gospodarcze, których przychody przekraczają wartość 1 200 000 euro oraz jednostki prawne, na które odpowiednie regulacje nakładają taki obowiązek. System pełnej księgowości jest bardzo złożony i wymaga prowadzenie ewidencji wszystkich zdarzeń gospodarczych, które mają miejsce w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz sporządzania sprawozdania finansowego. Księgi rachunkowe prowadzone są w celu monitorowania firmy w zakresie jej majątku i finansów oraz w celu przeprowadzenie prawidłowych rozliczeń z różnymi podmiotami.

Co to jest uproszczona księgowość? 
Uproszczona księgowość to system rozliczenie się przedsiębiorców z tytułu należnego podatku dochodowego. Przewiduje kilka możliwości, z których mogą skorzystać podmioty prawne: karta podatkowa, ryczał od przychodów ewidencjonowanych oraz podatkowa księga przychodów i rozchodów. Formy uproszczonej księgowości są bardzo różnorodne:
  • w przypadku karty podatkowej przedsiębiorca opłaca z góry określoną kwotę,
  • ryczałt wymaga prowadzenia ewidencji przychodów i nie uwzględnia kosztów,
  • podatkowa karta zobowiązuje do prowadzenie ewidencji pewnych kategorii księgowych.

Każda z form stworzona jest dla innego rodzaju działalności gospodarczej. Dopierając odpowiednią formę księgowości, dostosowaną do parametrów prowadzonej działalności gospodarczej przedsiębiorca umożliwia sobie minimalizację obciążeń finansowych.

ksiegowosc

Share on Google Plus

About Doradca Finansowy

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment