E-MAIL: informacja.ksiegowy@gazeta.pl

Księgowość

Do sprawnego prowadzenia rozliczeń firmy niezbędne jest stworzenie odpowiedniego systemu, który pomoże w prowadzeniu całej ewidencji oraz wskaże ogólnie przyjęte dla firmy rozwiązania.

Ustawa o rachunkowości zobowiązuje podmioty gospodarcze do stosowania przyjętych zasad rachunkowości, które rzetelnie i jasno będą przedstawiać sytuację majątkową i finansową firmy.

Co obejmuje rachunkowość firmy? 
Rachunkowość firmy to przede wszystkim:
  • określenie przyjętych zasad rachunkowości,
  • prowadzenie ksiąg rachunkowych na podstawie dowód księgowych,
  • przeprowadzenia inwentaryzacji posiadanych przez firmę składników,
  • wycena aktywów i pasywów,
  • sporządzanie sprawozdań finansowych,
  • gromadzenie a także przechowywanie dokumentacji księgowej.
Kilka czynności, które zostały wskazane powyżej dotyczy firm, które rozliczają się poprzez prowadzenie pełnej księgowości. Jeśli nie zaburzony zostaje obraz prowadzonej działalności, w określonych przypadkach firmy mogą stosować pewne uproszczenia.

Kto odpowiada za księgowość firmy? 
Za system księgowości firmy odpowiedzialność ponosi kierownictwo jednostki gospodarczej, w przypadku organu wieloosobowego jeśli nie zostaje wskazana konkretna osoba cały zarząd odpowiada za prowadzenie księgowości. Przyjęcie odpowiedzialności przez inną osobę powinno zostać stwierdzone w formie pisemnej.

Podmioty gospodarcze powinny pamiętać o jednej, bardzo ważnej zasadzie przy stosowaniu się do przyjętej polityki rachunkowości przyjmuje się założenie, że jednostka będzie kontynuowała w dającej się przewidzieć przyszłości działalność w niezmniejszonym istotnie zakresie.

Jak należy to rozumieć?
Firma nie zostanie postawiona w stan likwidacji lub upadłości. Nie zostaną wprowadzone kluczowe zmiany takie jak likwidacja szeregu oddziałów firmy.

o-ksiegowosci
Share on Google Plus

About Doradca Finansowy

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment