E-MAIL: informacja.ksiegowy@gazeta.pl

Podstawy systemu księgowości firm

Jednym z bardzo ważnych zagadnień, które wiążą się z prowadzeniem księgowości firmy jest polityka rachunkowości, która stanowi ogólny plan wykonywania w przedsiębiorstwie wszystkich czynności z zakresu systemu księgowości.

Co to jest polityka rachunkowości? 
Polityka rachunkowości stanowi zbiór konkretnych rozwiązań, reguł, które przyjęte zostały w danym podmiocie gospodarczym w celu prowadzenia księgowości. Przyjmuje ona formę dokumentu, który opracowywany jest prze ekspertów księgowych oraz kierownictwo jednostki gospodarczej. 


Po co firmie taka polityka rachunkowości ? 
Wydawać by się mogło, że to kolejna zbędna formalność, która ma za zadanie utrudnić przedsiębiorcom prowadzenie księgowości. Jednak dzięki polityce rachunkowości podmioty zajmujące się prowadzeniem księgowości wiedzą dokładanie jakie zasady mają być stosowane, możliwe jest porównywanie danych księgowych w perspektywie czasowej co jest bardzo ważne z punkty opracowania dla firmy strategii rozwojowych.

Jakie elementy zawarte zostają w polityce rachunkowości firmy? 

Niezbędne są takie informacje jak:
 • rok obrotowy i jego okresy sprawozdawcze,
 • podział kosztów,
 • sposób dokumentowania operacji gospodarczych dowodami księgowymi,
 • sposób przeprowadzania inwentaryzacji,
 • metody prowadzenie ewidencji poszczególnych zasobów,
 • zasady wyceny aktywów i pasywów,
 • sposób przetwarzania danych księgowych.
Bardzo ważne jest także aby ten dokument określał podmiot, który odpowiedzialny będzie za przestrzegania wszystkich wskazanych procedur. Wprowadzając zmiany w polityce rachunkowości, powinny one zostać podpisane przez osoby do tego upoważnione.

ksiegowosc-frmy

Share on Google Plus

About Doradca Finansowy

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
  Blogger Comment
  Facebook Comment