E-MAIL: informacja.ksiegowy@gazeta.pl

Definicja księgowości uproszczonej

Z całą pewnością jednym z pytań, które pojawiają się w głowie przedsiębiorcy jest to związane z księgowością uproszczoną. Czym jest? W jakich formach występują? Jak można ją prowadzić?

Czas odpowiedzieć na te pytania...
Otóż jak się okazuje księgowość uproszczoną mogą prowadzić wszystkie osoby fizyczne, spółki cywilne prowadzone przez osoby fizyczne, a także spółki jawne i partnerskie prowadzone przez osoby fizyczne, w przypadku których przychody netto ze sprzedaży towarów nie przekroczyły równowartości 1 200 000 euro w przeliczeniu na walutę polską. Po przekroczeniu tej granicy przedsiębiorca ma obowiązek przejścia na tzw. pełną księgowość

Księgowość uproszczona może występować w trzech formach, których wybór leży w rękach przedsiębiorcy. Są to:
- ryczałt ewidencjonowany,
- karta podatkowa,
- księga przychodów i rozchodów.


Przybliżmy zatem każdą z powyższych form...

Ryczałt ewidencjonowany – forma ta nie uwzględnia ponoszonych kosztów, a więc nie mogą zostać one odliczone. Płacona jest stała stawka podatku od całości osiągniętego przychodu. Stawki tego podatku są niższe niż w przypadku skali skali podatkowej. Jednak fakt, że koszty nie są odliczana sprawia, że opcja ta jest opłacalna jedynie w konkretnych przypadkach.
Karta podatkowa – jest to forma dostępna tylko dla niektórych form działalności gospodarczej. W tym przypadku stawka podatku jest uzależniona od : wielkości miejscowości, w której znajduje się firma, formy prowadzonej działalności, a także od ilości zatrudnianych pracowników. Stawka odczytywana jest z tabeli niezależnie od osiąganego przychodu.

Księga Przychodów i Rozchodów – zdecydowane jest to najpopularniejsza forma prowadzenia księgowości wśród przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze. Kwota podatku rozliczana jest na podstawie osiągniętego zysku (przychody-koszty). W tym przypadku podatnik może rozliczać się z wykorzystaniem skali podatkowej obejmującej stawki 18% i 32% lub za pomocą podatku liniowego w stawce 19%.


prowadzenie-ksiegowosci
 
Share on Google Plus

About Doradca Finansowy

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment