E-MAIL: informacja.ksiegowy@gazeta.pl

Kasa fiskalna od 2015 roku

Co prawda rok 2015 już prawie się kończy, ale warto przypomnieć o pewnej kwestii, która uległa zmianie blisko dziesięć miesięcy temu. Mowa tu o kasach fiskalnych.

Zgodnie z zasadą ogólną ujętą w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, każdy podatnik prowadzący sprzedaż osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym, ma obligatoryjnie ewidencjonować te czynności za pomocą urządzenia rejestrującego. Jednak niektóre grupy podatników obejmuje zwolnienie Ministra Finansów z tego obowiązku.

Niestety nie jest to już aktualne, ponieważ 4 listopada 2014 r. Minister Finansów wydał rozporządzenie, które znacznie skróciło listę podmiotów zwolnionych z rejestracji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Rozporządzenie to obowiązuje w latach 2015-2016, dlatego wspominam o tej kwestii. Podstawowym warunkiem zwolnienia z obowiązku rejestracji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej są obroty poniżej 20 000 zł rocznie w roku poprzednim. Ważną kwestią jest fakt, że obecnie w przypadku pewnych usług zwolnienie nie obowiązuje.

Dotyczy to:
a) przewozów pasażerskich w samochodowej komunikacji, z wyłączeniem przewozów wymienionych w poz. 15 i 16 załącznika do rozporządzenia,
b) przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami,
c) naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania),
d) w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
e) w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów,
f) w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
g) usług prawniczych, z wyłączeniem usług określonych w poz. 28 załącznika do rozporządzenia,
h) doradztwa podatkowego,
i) usług związanych z wyżywieniem (PKWiU 56), wyłącznie:
– świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo oraz
– usług przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering),
j) usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych – z wyjątkiem świadczenia usług na warunkach określonych w poz. 35 załącznika do rozporządzenia przez podatnika, o którym mowa w art. 8 ust. 2a ustawy oraz świadczenia usług, o których mowa w lit. i świadczonych na pokładach samolotów lub w sposób określony w poz. 45 załącznika do rozporządzenia.

Czas na zainstalowanie kasy fiskalnej minął 28 lutego 2015 roku.prowadzenie-ksiegowosci

Share on Google Plus

About Doradca Finansowy

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment