E-MAIL: informacja.ksiegowy@gazeta.pl

Karta podatkowa

Karta podatkowa jest jedną z form prowadzenia w firmie księgowości uproszczonej. Polega ona na opłacaniu co miesiąc stałej kwoty podatku, niezależnie od wysokości osiąganego przychodu. Warto zapamiętać, że ta forma księgowości doskonale sprawdza się w firmach zatrudniających niewielką ilość pracowników oraz posiadających główną siedzibę w małej miejscowości o małej ilości mieszkańców. Jak się bowiem okazuje, wysokość podatku rośnie wraz ze wzrostem zatrudnienia oraz wzrostem miejscowości, w której prowadzona jest działalność. Prócz tego, karta podatkowa jest ograniczona pod względem rodzajów działalności, które można wykonywać rozliczając się na zasadzie tej formy księgowości.

Każdy podatnik, który zdecydował się na prowadzenie działalności opodatkowanej w formie karty podatkowej jest zwolniony z obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych, składania zeznań podatkowych i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Jednak podatnicy ci zostali zobowiązani do tego, aby na życzenie Klienta wystawiać rachunki oraz faktury stwierdzające sprzedaż towaru lub usługi, ale również przechowywać w odpowiedniej kolejności kopie tych rachunków i faktur za okres 5 lat podatkowych od wystawienia dokumentu. Podatnicy rozliczający się na zasadzie karty podatkowej są zobowiązani do prowadzenia książki ewidencji zatrudnienia wszystkich zatrudnionych pracowników, według odgórnie ustalonego wzoru.

Jak wybrać dla swojej firmy kartą podatkową?

Opodatkowanie w tej formie następuje na skutek złożenia wniosku podatnika na deklaracji PIT-16 do 20 stycznia roku podatkowego. W przypadku rezygnacji z prowadzenia karty podatkowe, również do 20 stycznia należy złożyć wniosek o zmianie opodatkowania. 


ksiegowosc-uproszczona

Share on Google Plus

About Doradca Finansowy

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment