E-MAIL: informacja.ksiegowy@gazeta.pl

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Możliwość płacenia podatku w formie podatku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mają osoby fizyczne, które podjęły się prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. 

Jednak, aby podmiot mógł korzystać z tej formy opodatkowania, musi spełniać szereg warunków, które narzucone zostały przez ustawodawcę.

Jak się więc okazuje przedsiębiorca może korzystać z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, gdy:
- rozpoczyna prowadzenie swojej działalności gospodarczej,
- osiągnął przychody nie przekraczające 150 000 euro i nie opłaca podatku w formie karty podatkowej,
- nie prowadzi działalności takiej, jak np. apteka, lombard, wolny zawód, itp.

Stawki podatku płaconego w ramach ryczałtu ewidencjonowanego wynoszą: 20%, 17%, 8,5%, 5,5% oraz 3% przychodów w zależności od rodzaju prowadzonej działalności. Aby w łatwy sposób móc ustalić roczny przychód, podatnicy zostali zobowiązani do prowadzenia ewidencji przychodu za każdy rok podatkowy oraz robienia wykazu środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, jak również przechowywania dowod
ów zakupu towarów.


Podatnicy rozliczający się w formie ryczałtu ewidencjonowanego są zobowiązani do tego, aby samodzielnie obliczać należne świadczenie podatkowe, obliczać ryczałt za okres miesiąca, a także składać roczne zeznanie podatkowe do 31 dnia stycznia za rok poprzedni. W przypadku, gdy przedsiębiorca nie prowadzi ewidencji lub prowadzi ją w sposób niewłaściwy, zadaniem organu podatkowego jest oszacowanie przychodu na podstawie innych dowodów. Należy jednak pamiętać, iż w takiej sytuacji do stawki należnego podatku doliczana jest stawka sankcyjna, której wysokość jest pięciokrotnością właściwej stawki w danej jednostce. Nie może ona jednak przekroczyć 75% wartości przychodu.


ksiegowosc-firmy

Share on Google Plus

About Doradca Finansowy

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment