E-MAIL: informacja.ksiegowy@gazeta.pl

Kto wystawia rachunek, a kto fakturę?

Faktura VAT to potwierdzenie zakupu bądź sprzedaży towaru lub usługi. Tak samo jest w przypadku rachunku (tzw. rachunek uproszczony). Jaka jest więc różnica?

Powodem tego, że wystawia się rachunek lub fakturę jest podatek VAT, a konkretnie to czy jest się lub nie podatnikiem tego podatku. Osoby podlegające rozliczaniu się z tytułu podatku VAT (vatowcy) sprzedając swoje towary lub usługi, wystawiają fakturę VAT. Rodzajów tego dokumentu księgowego jest sporo.


Analogicznie jest z rachunkiem, do którego wystawiania zobowiązanie są osoby, nie będące podatnikami podatku VAT (nie vatowcy). Nie możliwość wystawiania faktur często jest przeszkodą w zawieraniu operacji gospodarczych. To powoduje, że coraz więcej osób decyduje się na stanie się podatnikiem VAT. Przypomnieć należy, że jest to jak najbardziej możliwe, nawet jeżeli nie przekroczyło się limitu ustalonego dla stosowania podatku od towarów i usług.

Popularna faktura i nieco rzadziej stosowany rachunek stanowią jedne z trzech dokumentów, będących potwierdzeniem zawarcia transakcji. Chociaż na ogół udokumentowanie operacji gospodarczej paragonem nie jest możliwe, gdyż nie zawiera on odpowiednich danych wymaganych przepisami, w wyjątkowych sytuacjach może być potwierdzeniem dokonania operacji gospodarczej.faktura

Share on Google Plus

About Doradca Finansowy

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment