E-MAIL: informacja.ksiegowy@gazeta.pl

Kradzież firmowych środków trwałych, gotówki i towarów.

ŚRODKI TRWAŁE
Jeżeli w Twojej firmie doszło do kradzieży środków trwałych możesz ująć je w kosztach podatkowych pod jednym warunkiem – wartość jaka zostanie wpisana w utracony majątek to pozostałość jaka nie została zamortyzowana. Nie możesz w takim razie wliczyć w koszty wartości początkowej  środka trwałego. Likwidując środek trwały pamiętaj o naliczeniu amortyzacji w miesiącu, którym środek trwały zostanie usunięty z ewidencji.

SAMOCHÓD FIRMOWY
Art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że przedsiębiorca nie może  zaliczyć do kosztów podatkowych strat powstałych w  wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów  ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.

Z przepisu tego wynika, że przedsiębiorca chcąc zaliczyć stratę poniesioną w związku z kradzieżą samochodu firmowego koniecznie musi wykupić dodatkowe  ubezpieczenie – może to być ubezpieczenie AC.

GOTÓWKA
Przedsiębiorca w czasie prowadzonej działalności gospodarczej ma możliwość ujęcia w koszty kradzież gotówki. Jednak pamiętać powinien o tym, że należy dołożyć wszelkich starań, aby w maksymalny sposób zabezpieczyć firmowy majątek. Kradzież firmowego majątku nie może być spowodowane niedbalstwem lub lekkomyślnością właściciela bądź pracowników.

TOWARY HANDLOWE 
Jak pozostały majątek firmowy, tak i towar handlowy może zostać ujęty jako koszt podatkowy. Warunkiem jest podobnie jak w przypadku gotówki dołożenie konkretnych starań w zabezpieczeniu. Jeżeli natomiast dojdzie do kradzieży towarów handlowych biznesmen powinien określić wartość skradzionych rzeczy, sporządzić odpowiedni protokół strat, wyksięgować wartość netto skradzionych towarów.

ewidencja-srodkow-trwalych

Share on Google Plus

About Doradca Finansowy

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment