E-MAIL: informacja.ksiegowy@gazeta.pl

Łatwo pomylić, nie myl!

W księgowości i ekonomii występuje wiele pojęć czy zagadnień, które się myli. Zastępowanie pewnych słów innymi jest w porządku do czasu, gdy rozróżnia się czym jest każde z pojęć. W przeciwnym przypadku, konsekwencje takiego postępowania mogą być nie przyjemne.
Oto trzy najpopularniejsze przykłady mylenia pojęć księgowych: 1. Księgowość, a rachunkowość – to najczęściej mylone pojęcia. Warto wiedzieć, że księgowość stanowi tylko element rachunkowości, służący do prowadzenie ewidencji zachodzących operacji gospodarczych. Wraz z sprawozdawczością i kalkulacją kosztów stanowi filary rachunkowości czyli systemu do gromadzenia, przetwarzania i dostarczania informacji o stanie finansowym i majątkowym jednostki gospodarczej.
2. Płaca minimalna, a zasadnicza – w tym zakresie pomyłki zdarzają się rzadziej. Dla krótkiego wyjaśnienia – płaca zasadnicza to wysokość wynagrodzenia zapisana w umowie o pracę, a płaca minimalna to wysokość ustalona jako najmniejszy możliwy przychód brutto, z pracy na podstawie umowy o pracę.
3. Obrót i przychód – w tym zakresie pomyłki zdarzają się częściej. Wyjaśnić trzeba, że przychód to wszelkie środki i korzyści materialne, jakie uzyskuje się w wyniku prowadzenia działalności gospodarczej. Wyrażone w kwocie netto dla podatników VAT, a w brutto w przeciwnym przypadku. Obroty stanowią natomiast należności brutto, które stanowią zapłatę za sprzedaż towarów i usług, pomniejszoną o podatek VAT (vatowcy).


prowadzenie-ksiegowosci

Share on Google Plus

About Doradca Finansowy

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment