E-MAIL: informacja.ksiegowy@gazeta.pl

Rodzaje księgowości

Większość przedsiębiorców zobowiązana jest do prowadzenia księgowości i wielu z nich długo zastanawia się nad wyborem rodzaju księgowości. Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje księgowości.
Są to:
- księgowość uproszczona,
- księgowość pełna.

W skrócie ta pierwsza z nich jest zestawem kilku prostych (podstawowych) zasad zbierania danych finansowych przez małych przedsiębiorców. Pierwszą i najbardziej znaczącą funkcją jest obliczanie podatku. Księgowość uproszczona jest znacznie “tańsza” od tej pełnej i właśnie w tym celu kierowana jest do małych przedsiębiorstw.

Formy księgowości uproszczonej:
- karta podatkowa - polega na płaceniu stałej kwoty co miesiąc,
- ryczałt ewidencjonowany - płacona stawka, zależna od przychodu,
- książka przychodów i rozchodów.

Księgowość pełna służy do analizy działalności i kontroli przedsiębiorstwa. Pomimo trudności wynikających z jej prowadzenia (skomplikowane obliczenia, czasochłonność, koszty), umożliwia wnikliwą analizę działalności firmy i majątku. W jej prowadzeniu często pomagają księgowi, biura rachunkowe itp. Z takiej księgowości muszą korzystać wszystkie firmy, które w poprzednim roku przekroczyły dochód 800 000 euro. Innowacyjne aplikacje pozwalają na zautomatyzowane procesów, ułatwiając prowadzenie ksiąg handlowych przedsiębiorstwa.

ksiegowosc

Share on Google Plus

About Doradca Finansowy

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment