E-MAIL: informacja.ksiegowy@gazeta.pl

Zyski i straty nadzwyczajne – zmiany 2016

Po wprowadzeniu aktualizacji przepisów Ustawy o Rachunkowości, po 1 stycznia 2016 roku kategoria zysków i strat obowiązuje jedynie w bankach, zakładach ubezpieczeń i reasekuracji oraz spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Natomiast w pozostałych jednostkach prowadzących księgowość w oparciu o Ustawę o Rachunkowości, operacje z tej kategorii zaliczane są do pozostałych kosztów i przychodów operacyjnych.

Aktualizacja przepisów wymusiła kolejne zmiany, do których zalicza się między innymi zmianę wzoru rachunku zysków i strat. Usunięto bowiem pozycję "Wynik ze zdarzeń nadzwyczajnych". Zmiany zostały także wprowadzone w wykazie kont księgowych, gdzie usunięto konta z zespołu 7 „Przychody, dochody i koszty” o symbolach 770 „Zyski nadzwyczajne” i 771 „Straty nadzwyczajne”.

Aktualizacja przepisów w zakresie zysków i strat nadzwyczajnych ma znacznie większy wpływ na prowadzenie księgowości w jednostkach sektora finansowego, w tym także sektora finansów publicznych. Dla prywatnych przedsiębiorstw oznacza to tylko zniknięcie dwóch kont i aktualizację wzoru rachunku zysków i strat.

zyski-i-straty-nadzwyczajne

Share on Google Plus

About Doradca Finansowy

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment