E-MAIL: informacja.ksiegowy@gazeta.pl

Nowe zasady w zawieraniu umów

Nowe przepisy Kodeksu Pracy, które wejdą w życie 1 września 2016 roku nakazują pracodawcy pisemnie zawrzeć z pracownikiem umowę o pracę lub potwierdzić na piśmie jej warunki przed podjęciem pracy.

Przed wejściem nowelizacji, umowa o pracę może być potwierdzona pracownikowi w dniu jej podjęcia, czyli do końca tego dnia. Obowiązujący przepis wzbudził wątpliwość kontroli inspekcji pracy i stał się przyczyną zmian w tym zakresie. Często zdarza się, że osoby, które nie mają umowy wskazywane są jako pracujące pierwszy dzień. Zjawisko to nazwane zostało przez PIP „syndromem pierwszej dniówki”. Zdaniem inspektorów pracodawcy w ten sposób nielegalnie zatrudniają pracowników.

Po zmianach, każdy pracodawca i pracownik będzie miał obowiązek zawierania umowy na piśmie lub potwierdzenie jej warunków, dzięki czemu dla kontrolujących zatrudnienie sprawy z zatrudnianiem będą jasne.

Nowelizacja zakłada także, że każdy pracownik będzie musiał być zapoznany z regulaminem pracy przed dopuszczeniem do niej. W razie wykrytych nieprawidłowości pracodawcy może zostać wymierzona kara w postaci grzywny.

umowa-o-prace


Share on Google Plus

About Doradca Finansowy

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment