E-MAIL: informacja.ksiegowy@gazeta.pl

Przychody i koszty, a wpływy i wydatki

Na pozór pojęcia te są ze sobą tożsame. Z punktu widzenia prawa oznaczają jednak coś innego, dlatego warto poznać różnice, które między nimi występują.

Wpływy oznaczają wszystko to, co wpływa na rachunek bankowy przedsiębiorstwa lub wpłacane jest bezpośrednio do kasy firmowej. Zazwyczaj jest to zapłata od Klienta, czasem jednak przybiera także formę np. odsetek bankowych.

Wydatki w przeciwieństwie do wpływów stanowią kwoty, które wychodzą z rachunku bankowego danej korporacji lub kasy firmowej.

Przychód to pojęcie w pewnym stopniu podobne do wpływów dotyczy jednak wyłącznie wpływów, na które wystawiany jest dokument sprzedaży tj. paragon lub faktura. Dokument taki wystawiamy tylko w momencie wykonania faktycznej transakcji, tak więc w przeciwieństwie do wpływów do przychodów nie można zaliczyć odsetek na rachunku bankowym.

Koszty stanowią dokumenty ze sprzedaży, które otrzymuje przedsiębiorstwo. Na dokumencie zakupu muszą zostać zamieszczone dane zarówno nabywcy, jak i odbiorcy, dlatego nie można za niego uznać paragonu.

przychody-i-koszty

Share on Google Plus

About Doradca Finansowy

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment