E-MAIL: informacja.ksiegowy@gazeta.pl

Księgowość uproszczona

Księgowość uproszczona to zestaw podstawowych zasad gromadzenia danych finansowych firm, sporządzony przez władze skarbowe w celu ułatwienia niewielkim przedsiębiorstwom określenia zobowiązań podatkowych.

Wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje księgowości uproszczonej:

- Karta podatkowa - polega na opłacaniu stałej określonej kwoty co miesiąc. Wysokość stawki określa się na podstawie ilości mieszkańców miejscowości, w której prowadzona jest działalność oraz jej charakteru.

- Ryczałt ewidencjonowany - polega na opłacaniu podatku, którego wysokość uzależniona jest wyłącznie od przychodów firmy. Poniesione koszty nie są w ogóle brane pod uwagę.

- Książka przychodów i rozchodów - polega na opłacaniu podatku od sumy przychodów i poniesionych kosztów. Forma ta pozwala zaprzestać płacenia podatków w przypadku, gdy przedsiębiorstwo ponosi straty.

Uproszczona księgowość nie pozwala jednak poznać rzeczywistego stanu firmy. Zawiera jedynie informacje o jej opodatkowaniu lub ewentualnie jej przychodach i poniesionych kosztach.uproszczona-ksiegowosc


Share on Google Plus

About Doradca Finansowy

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment