E-MAIL: informacja.ksiegowy@gazeta.pl

Prowadzenie księgowości uproszczonej

Księgowość uproszczona zarezerwowana jest dla małych przedsiębiorców, którzy na podstawie jednej z jej trzech form obliczają należny podatek. Formami uproszczonej księgowości są:
 - karta podatkowa, która wykorzystywana jest przez nieliczną grupę przedsiębiorców. Polega na płaceniu stałej, określonej kwoty co miesiąc. Wysokość tej kwoty zależna jest od ilości mieszkańców w miejscu, w którym wykonywana jest działalność; od ilości pracowników oraz rodzaju działalności,
- ryczałt ewidencjonowany to forma polegają na płaceniu określonej stawki podatku zależnej tylko od przychodu, bez wliczana kosztów,
 - książka przychodów i rozchodów to najpopularniejsza uproszczona metoda, która polega na sumowaniu przychodów i kosztów w specjalnej księdze oraz płaceniu podatku od różnicy. Podatek jest wyższy niż przy ryczałcie i dobrany zostaje w zależności od opcji i poziomu dochodu. Nie jest on płacony jeśli działalność nie przynosi zysku.

Zaletą uproszczonej księgowości jest to, że jest ona stosunkowo prosta i tania, jednak w przeciwieństwie do księgowości pełnej, nie mówi nic o stanie firmy, służąc jedynie obliczaniu wysokości podatku i ewentualnie poziomu przychodów. Jest to wybór lepszy dla mniejszych firm, ponieważ nie mają one większej ilości operacji gospodarczych, przez co księgowość nie jest tak skomplikowana i może być prowadzona przez samego właściciela firmy.

uproszczona-ksiegowosc

Share on Google Plus

About Doradca Finansowy

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment