E-MAIL: informacja.ksiegowy@gazeta.pl

Kapitał zakładowy

Planując rozpoczęcie swojej działalności gospodarczej musisz wiedzieć, ile wynosi minimalny kapitał zakładowy wybranej przez Ciebie formy przedsiębiorstwa. Inaczej mówi się, że jest to kapitał założycielski. Jest to pierwotny wkład do firmy, wniesiony przez właścicieli. Wysokość kapitału zakładowego nie jest kwestią stałą, lecz musi zgadzać się z danymi z rejestru handlowego, umową spółki lub statusem jednostki gospodarczej.

Większość krajów określa swój minimalny kapitał zakładowy. Takim krajem jest na przykład Polska, w której określa to Kodeks Spółek Handlowych. Najchętniej wybieraną formą działalności w ostatnim czasie jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jednym z powodów tak wielkiego zainteresowania nią, jest jej minimalny kapitał zakładowy, który wynosi jedynie 5 000 zł. W przypadku spółki komandytowo - akcyjnej suma wynosi już 50 000 zł a kapitał zakładowy spółki akcyjnej to 100 000 zł.

Źródła takiego kapitału różnią się w zależności od tego, jaka to firma. Przykładowo w spółce akcyjnej pieniądze pochodzą z :
- równowartości wyemitowanych akcji w cenie nominalnej opłaconych gotówką, aportami rzeczowymi,
- przekształcenie kapitału udziałowego w kapitał akcyjny,
- z zysku netto do podziału na pokrycie umorzenia akcji.

zakladanie-spolki
Share on Google Plus

About Doradca Finansowy

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment