E-MAIL: informacja.ksiegowy@gazeta.pl

Zobowiązania wobec ZUS


ZUS, czyli Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest instytucją wobec, której przedsiębiorca ma zobowiązania z tytułu ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Zobowiązania te wynikają zarówno z zatrudniania pracowników oraz samozatrudnienia.

Ubezpieczenia, jakimi obejmuje ZUS przedsiębiorców i pracowników są:
- ubezpieczenie emertytalne,
- ubezpieczenie rentowe,
- ubezpieczenie chorobowe,
- ubezpieczenie wypadkowe,
oraz przekazywane do ZUS:
- ubezpieczenie zdrowotne.


Poza składkami na te ubezpieczenia, przedsiębiorca za swoich pracowników opłaca także składki na:
- Fundusz Pracy (FP),
- Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).


Podane informacje ukazują jak ciężko jest prowadzić działalność gospodarczą, mając tyle obowiązków wobec pracowników, urzędów czy kontrahentów. Z ubezpieczeń społecznych musi rozliczać się każdy przedsiębiorca, sam za siebie, a dodatkowo jeżeli zatrudnia pracowników, również za nich. Obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne to również koszty. Chociaż składki pokrywają zarówno przedsiębiorcy jak i pracownicy, to i tak dla przedsiębiorcy jest to największy koszt.

Wysokie zobowiązania wobec ZUS powodują, że coraz mniej przedsiębiorców zatrudnia pracowników na umowę o pracę. Przez to dużą popularnością cieszą się także spółki z o.o., w których nie trzeba płacić składek za wspólników, jeżeli jest ich co najmniej dwóch.

zobowiazania-do-zus

Share on Google Plus

About Doradca Finansowy

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment