E-MAIL: informacja.ksiegowy@gazeta.pl

Nielegalne porozumienia firm - konsekwencje

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zapowiada koniec nielegalnych porozumień między firmami. Przyczynić do niego mają się ogromne zaostrzenia prawa w tym zakresie. Przewidywane kary mogą wynosić nawet dwa miliony złotych i obejmą nie tylko firmę, ale również osoby na stanowiskach kierowniczych, które brały bezpośredni udział w danym przestępstwie.

Za nielegalne porozumienia firm traktuje się przede wszystkim zmowy cenowe, które naruszają zasady uczciwej konkurencji i negatywnie odbijały się na relacjach rynkowych.

Najnowsze zmiany odnoszą się zarówno do podpisywania nielegalnych umów, jak i zaniechań pracowniczych, które doprowadziły do zawarcia danych porozumień.

Osoby, które wykażą chęć współpracy mogą liczyć się ze szczególnym traktowaniem. Oznacza to że ich kara zostanie obniżona bądź nawet umorzona. Samodzielne zgłoszenie się do urzędu może obniżyć naszą karę o 20-50%, a wskazanie innej zmowy, w którą byliśmy zaangażowany przyczyni się do umorzenia poprzedniej kary i obniżenie bieżącej o 30%.

Aby uniknąć bądź zmniejszyć karę za zmowę należy złożyć wniosek do UOKiK z informacją o nielegalnych transakcjach.Share on Google Plus

About Doradca Finansowy

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment