E-MAIL: informacja.ksiegowy@gazeta.pl

Błędna stawka VAT na fakturze - czy można ją poprawić?

Sprzedając towary i usługi musisz liczyć z koniecznością regulacji 23% podatku VAT bądź w niektórych przypadkach stawki obniżonej w wysokości 8%, 5% oraz 0%.

Jeżeli przedsiębiorca zastosuje błędną stawkę wówczas może wywołać to  poważne skutki prawne. Jeśli stawka VAT zostanie zawyżona to w takiej sytuacji towar zostanie wyłącznie sprzedany po wyższej cenie. O wiele poważniejsze są konsekwencje zaniżenia VAT-u, gdyż to będzie skutkowało zaniżeniem należności podatkowych. To z kolei będzie wiązało się z powstaniem zaległości podatkowych i naliczaniem odsetek.

W momencie niepoprawnie zastosowanej stawki wystawioną stawkę należy skorygować. Zawyżenie błędnej stawki VAT nie powoduje żadnych konsekwencji prawnych, nawet jeśli faktura zostanie skorygowana. Organy podatkowe bez wątpienia zakwestionują jednak fakturę, której stawka jest zaniżona.

W celu poprawy stawki VAT wystawia się faktury korygujące do każdej błędnie wystawionej faktury. Za wystawienie faktury odpowiedzialny jest sprzedawca. A więc to on jest zobowiązany do wpisania na niej odpowiednich danych. Jeżeli nabywca otrzyma błędnie wystawioną fakturę wówczas może sporządzić notę korygującą.    


Share on Google Plus

About Doradca Finansowy

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment