E-MAIL: informacja.ksiegowy@gazeta.pl

Nievatowiec, a zakup towarów w Unii Europejskiej

Osoby niebędące czynnym podatnikiem VAT, które dokonują transakcji unijnych często zastanawiają się jak rozliczyć zakup towarów z UE.

Najczęściej stosowanym zwolnieniem z VAT jest zwolnienie podmiotowe, czyli ze względu na nieprzekroczenie rocznego obrotu w wysokości 200 tysięcy złotych. Zwolnienie to nie dotyczy jednak przedsiębiorców trudniących się w sprzedaży i dostawie metali szlachetnych, nowych środków transportu oraz usług prawniczych.
W przypadku gdy u nievatowca wartość sprzedaży wewnątrzwspólnotowego nabycia nie przekroczy w danym roku 50 000 złotych wówczas może nie wykazywać go w WNT.

Jeżeli podatnik zwolniony z VAT wykazuje dobrowolnie transakcje jako WNT wówczas musi uregulować podatek wynikający z transakcji.

Zakup towarów w Unii Europejskiej przez osobę nie będącą czynnym podatnikiem VAT przedsiębiorcy zobowiązani są ująć w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K. Jeżeli rejestracji dokona jako podatnik VAT-EU wówczas musi składać kwartalnie deklarację VAT-EU. W przypadku podatników, których nie obowiązuje składanie deklaracji VAT-7 wówczas wewnątrzwspólnotowe nabyciem towarów wykazuje się w deklaracji VAT-8.Share on Google Plus

About Doradca Finansowy

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment