E-MAIL: informacja.ksiegowy@gazeta.pl

Kto może skontrolować firmę?

Prowadzenie biznesu w Polsce niestety nie jest proste. Funkcjonowanie firmy bardzo często utrudniają liczne kontrole, którym są poddawane.Okazuje się, że polska firma może być skontrolowana przez niemal 40 różnych instytucji.

Do najczęstszej kontroli dochodzi ze strony Urzędu Skarbowego. Sprawdza on kwestie dotyczące rozliczeń podatkowych, a więc dokumentację odnośnie przychodów, dochodów, faktur itd. Jeśli przedsiębiorca zatrudnia pracowników wówczas prawdopodobnie nie obejdzie się bez kontroli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Co ważne, instytucja ta bardzo często decyduje się również sprawdzać pracowników znajdujących się na urlopach chorobowych.

Kolejną kontrolą, która również spędza sen z oczu przedsiębiorcy jest ta prowadzona przez Państwową Inspekcję Pracy. Wizyty PIP zazwyczaj wiążą się z zgłoszeniem, jednak zdarzają się i przypadki, w których prowadzona jest niezapowiedzianie.

Co jeszcze może zostać skontrolowane w firmie? Organy samorządów terytorialnych oraz organy wydające koncesje bardzo często sprawdzają zezwolenia i licencje na poszczególne usługi. Do tego odwiedzić naszą firmę może też Izba Celna, Państwowa Izba Weterynaryjna, Komisja Nadzoru Finansowego, Policja, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralne Biuro Antykorupcyjne, czy też Centralne Biuro Śledcze.Zobacz także czym jest KONTROLA KRZYŻOWA
Share on Google Plus

About Doradca Finansowy

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment