E-MAIL: informacja.ksiegowy@gazeta.pl

Zmiana numeracji faktur w trakcie trwania roku

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług jasno wskazują elementy, które każda faktura musi zawierać: cenę jednostkową towaru lub usługi, datę sprzedaży, podstawę opodatkowania, kwotę i stawkę podatku, kwotę należności oraz dane nabywcy i sprzedawcy. Rozporządzenie ministra finansów obliguje przedsiębiorców również do tego aby na fakturze zamieszczali także jej numer.

W trakcie trwania roku obrachunkowego zdarzają się sytuacje, w których przedsiębiorcy zostają zobligowani do zmiany numerowania faktur. Najczęściej obowiązek ten wynika ze zmiany programy do fakturowania. Sytuacja ta budzi jednak niepokój wśród przedsiębiorców, którzy zastanawiają się czy zmiana numeracji jest zgodna z prawem.

Nie ma przepisów, które mówiłyby dokładnie o sposobie numerowania faktur. Regulacje wskazuje, że faktury muszą zawierać kolejne numery, w jednoznaczny sposób identyfikuje faktury, nadane w ramach jednej lub więcej serii. Przedsiębiorcy powinni więc wybrać jeden sposób numerowania a potem konsekwentnie go stosować. Nie ma przeciwwskazań ku temu aby zmienić numerację w trakcie trwania roku, ważne jest jednak to aby żaden numer nie był zdublowany a numery w każdej numeracji były chronologiczne.

 W praktyce rzadko zmienia się numeracje, może więc wzbudzić ona zainteresowanie Urzędu Skarbowego, który może poprosić przedsiębiorcę o wyjaśnienia.
Share on Google Plus

About Doradca Finansowy

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment