E-MAIL: informacja.ksiegowy@gazeta.pl

Odwrotne obciążenie

Odwrotne obciążenie polega na przerzuceniu obowiązku rozliczania podatku VAT ze sprzedawcy na nabywcę towaru. Dotyczy to ściśle określonych towarów. Ich listę można odnaleźć w załączniku 11. dołączonym do ustawy o VAT, lista usług objętych tą procedurą znajduję natomiast w załączniku 14.

Odwrotne obciążenie może zostać zastosowane jeśli czynnym podatnikiem VAT jest zarówno sprzedawca, jak i nabywca oraz gdy dostawa nie została objęta żadnym dodatkowym zwolnieniem.

Na fakturze dotyczącej odwrotnego obciążenia nie ma obowiązku zawierania adnotacji iż jest to właśnie tego typu dokument. Mamy z nim bowiem do czynienia ze względu na dane jakie zawiera, a nie ze względu na jego nazwę, która może mieć wyłącznie charakter informacyjny.

Przedsiębiorcy, którzy muszą stosować się do procedury odwrotnego obciążenia mają obowiązek przygotować informacje podsumowujące, które muszą złożyć wraz z deklaracjami okresowymi. Na informacji takiej należy zawrzeć imię, nazwisko i NIP podatnika, który składa informację oraz te same dane podatnika, który nabywa towary lub usługi, a także łączną wartość dostaw towarów oraz świadczonych usług. 


Share on Google Plus

About Doradca Finansowy

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment