E-MAIL: informacja.ksiegowy@gazeta.pl

W jaki sposób zrezygnować z VAT-u?

Ustawa o podatku VAT informuje nas o tym, że każdy podmiot dokonujący sprzedaży, której wartość w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 000 zł, ma możliwość skorzystania ze zwolnienia z opłacania podatku VAT.

Każda osoba, która dobrowolnie zrezygnowała z takiego zwolnienia, może do niego wrócić, aczkolwiek nie wcześniej niż po upływie jednego roku (licząc od dnia, w którym złożona została rezygnacja ze zwolnienia). Z kolei podatnicy, którzy rozpoczynają swoją działalność w trakcie trwania roku, mają możliwość obliczania limitu proporcjonalnie do ilości miesięcy w trakcie których funkcjonują na rynku.

Chcąc powrócić do zwolnienia, należy dokonać aktualizacji poprzez złożenie formularza VAT-R, który zmienia podatnika czynnego VAT na podatnika zwolnionego z danego opodatkowania. Ważne jest to, aby pamiętać, że złożenie takiego wniosku nie może nastąpić później niż 7 stycznia.

UWAGA!
Z możliwości zwolnienia z VAT-u, bez względu na wysokość sprzedaży, skorzystać nie mogą przedsiębiorcy, którzy trudnią się dostawą towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, wyrobami wykonanymi z metali szlachetnych, jak również przedsiębiorcy świadczący usługi jubilerskie, prawnicze oraz doradcze.

rozliczenia-podatkoweShare on Google Plus

About Doradca Finansowy

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment