E-MAIL: informacja.ksiegowy@gazeta.pl

Definicja przychodu należnego

Ustawa dotycząca podatku dochodowego za przychód z działalności gospodarczej uważa kwoty, które stanowią należności wobec odbiorców (nawet w sytuacji, kiedy przedsiębiorca jeszcze ich nie otrzymał). Z zakresu przychodów wyłączone zostały wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikatów, jak również skont oraz podatku VAT w przypadku czynnych podatników VAT.

Przychód należny powstaje z chwilą wydania rzeczy, w dniu zbycia prawa majątkowego/wykonania usługi, aczkolwiek nie później niż w dniu wystawienia faktury, bądź uregulowania należności. Jak w każdym przepisie, również tutaj pojawiają się wyjątki, do których możemy zaliczyć:
- wystawienie faktury przed datą wydania towaru,
- zapłacenie należności przed wydaniem towaru.

Obowiązek regulowania podatku z tytułu przychodu należnego powstaje z chwilą przeniesienia własności. Ważne jest to, aby mieć na uwadze, iż podatek należy uregulować w momencie, gdy zapłata stanie się wymagalna.

Jeśli masz pytania lub wątpliwości odnośnie tego tematu, zapraszamy!

przychod-nalezny





Share on Google Plus

About Doradca Finansowy

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment