E-MAIL: informacja.ksiegowy@gazeta.pl

Nieważna umowa o pracę

Umowa o pracę może zostać uznana za nieważną, gdy wykaże się pozorność zatrudnienia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w przypadku niepewności co do poprawności podlegania ubezpieczeniom społecznym może dokonać kontroli firmy.

Zawiązując umowę o pracę pracownik zobowiązuje się do wykonywanie określonej pracy na rzecz pracodawcy w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym w zamian za co otrzymuje wynagrodzenie.

W przypadku, gdy umowa o pracę zostanie podpisana jednak praca nie jest świadczona wówczas do czynienia mamy z pozornością umowy w związku z czym oświadczenie woli jest nieważne. Ta fikcyjna umowa bardzo często zawiązywana jest  w celu pozyskania świadczeń z ZUS-u. Uznawana jest także za próbę obejścia prawa.

Aby pozorność zatrudnienia była spełniona muszą zostać spełnione trzy podstawowe warunki:
- pozorne złożenie oświadczenia woli,
- oświadczenie woli złożone drugiej osobie,
- druga osoba musi zgodzić się na zawarcie umowy dla pozoru.

Na pozorowaną umowę o pracę bardzo często wskazuje zatrudnienie krewnego, brak określenia rodzaju świadczonej pracy, brak świadomości odnośnie informacji zawartych w umowie, zły stan zdrowia osoby zatrudnionej świadczący o braku możliwości wykonywania przez nią danej pracy.

Jeżeli Zakład Ubezpieczeń Społecznych podczas przeprowadzonej kontroli wykaże pozorność, umowy wówczas osoba zatrudniona traci prawo do świadczeń. ZUS może zażądać dodatkowo zwrotu wcześniej wypłaconych świadczeń.Share on Google Plus

About Doradca Finansowy

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment